Ferie w Klubie Kliny

W pierwszym tygodniu ferii zaprosiliśmy dzieci do udziału w naszej dorocznej Akcji Zima. Zapowiadało się śnieżnie i mroźnie, a było… jak zwykle. Dlatego większość czasu spędziliśmy pod dachem. Był to dach Międzynarodowego Centrum Kultury, Parku Rozrywki GoKidz!, papugarni „Papuga House”, a w końcu także Klubu Kliny. O nudzie nie było zatem mowy…

„Candie wylądował…”

W sobotę, 12 stycznia, Klub Kliny gościł doroczne spotkanie miłośników historii lotnictwa, dla którego tradycyjnie inspirację stanowiło wydarzenie z okresu II wojny światowej. 26 grudnia 1944 r. na dzisiejszych Klinach wylądował awaryjnie amerykański bombowiec, uszkodzony podczas nalotu na niemieckie zakłady chemiczne na Śląsku. Ważnym punktem lotniczych imprez jest nawiązujący do ich tematyki program artystyczny. Tym razem na naszej scenie wystąpiła orkiestra wojskowa z garnizonu krakowskiego. Jej brawurowy koncert oklaskiwali m.in. żołnierze sił specjalnych armii Stanów Zjednoczonych, którzy przyjechali do nas z Lublińca, gdzie czasowo stacjonują. Oddzielne słowa uznania i podziękowania należą się Robertowi Springwaldowi, niestrudzonemu animatorowi spotkań z cyklu „Candie wylądował…”

Hej kolęda…

Piątkowy wieczór (11 stycznia) upłynął  pod znakiem kolędowania. Na scenie wystąpili uczestnicy odbywających się w naszym klubie zajęć muzycznych i teatralnych, prowadzący te zajęcia instruktorzy oraz chór parafialny pod dyrekcją Artura Bieni. W śpiew włączała się ochoczo również licznie zgromadzona publiczność.

„Talenty z sąsiedztwa”

Sobotnie popołudnie i wieczór w Klubie Kliny upłynęły pod znakiem śpiewu, tańca, popisów muzycznych, prezentacji uzdolnień plastycznych oraz… sztuk magicznych, czyli VI edycji konkursu „Talenty z sąsiedztwa”. Jury podkreślało bardzo wysoki, wyrównany poziom poszczególnych występów, czego skutkiem był wysyp „dziesiątek”, czyli najwyższych ocen. Zwycięzcami tak naprawdę byli jednak wszyscy, którzy pokazali się tego dnia na naszej scenie. I nikt też nie opuścił jej bez okazjonalnego upominku, ufundowanego przez Radę Dzielnicy X. Specjalne nagrody otrzymała również każda z pięciu szkół podstawowych, która wystawiła w tegorocznych „Talentach z sąsiedztwa” swoje reprezentacje. Najwięcej punktów zebrała i tym samym wygrała klasyfikację zespołową Rajska Szkoła. Rywalizacja rywalizacją, ale, jak podkreślaliśmy, najważniejsza była wspólna zabawa i integracja środowiska uczniowskiego Dzielnicy X.

 

Spotkanie ze św. Mikołajem

Sobotnie popołudnie upłynęło w naszym klubie pod znakiem spotkania ze św. Mikołajem. Oczekiwanie na przybycie dostojnego gościa umiliły dzieciom zabawy z Elzą, Anią i Olafem. A potem były upominki, chwila rozmowy i… trochę tremy przy wspólnych, pamiątkowych zdjęciach…

Operetkowa lista przebojów

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w sobotę, 24 listopada, byliśmy jedynym miejscem na świecie, gdzie w południe rozgrywano turniej tenisa stołowego, a wieczorem, w tej samej sali, rozbrzmiewały najpiękniejsze arie operetkowe. Aleksandra Sotnicka, Dariusz Palonek i akompaniująca im na pianinie Renata Żełobowska-Orzechowska mają swoją wierną publiczność, która i tym razem nie zawiodła. Razem z goszczącymi w Klubie Kliny artystami Opery Krakowskiej śpiewała popularne refreny, a nawet dawała się porwać do tańca. Koncertem pt. „Operetkowa lista przebojów” niejako wyprzedziliśmy tegoroczne andrzejki.

II Otwarte Mistrzostwa Dzielnicy X w Tenisie Stołowym

Niespełna piętnastoletni Bartłomiej Wojas został nowym mistrzem Dzielnicy X w tenisie stołowym. Młody, ale dysponujący świetnymi warunkami fizycznymi, no i zawodniczo trenujący tę dyscyplinę sportu. Bartek w całym sobotnim turnieju stracił tylko jednego seta – w finałowym, stojącym na wysokim poziomie meczu z mieszkańcem Klinów Zbigniewem Karatnikiem (3:1).

W kategorii juniorów zwyciężył Szymon Kondek (w ubiegłym roku był trzeci). Szymon, rocznik 2008, bardzo chciał rywalizować z dorosłymi, ale ostatecznie dał się przekonać do startu w grupie młodszej. W decydującym pojedynku pokonał Kamila Szymanka.

Rozgrywane w naszym klubie II Otwarte Mistrzostwa Dzielnicy X w Tenisie Stołowym zgromadziły 23 uczestników. Nad przebiegiem turnieju czuwał Wojciech Biernat, prowadzący w Klubie Kliny zajęcia pingponga (środy, godz. 17.). Pomagał mu Andrzej Wieczorek, inny pasjonat tenisa stołowego. Najlepsze czwórki w każdej z dwóch grup wiekowych otrzymały atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Radę Dzielnicy X.

Wyniki:

kategoria open

I. Bartłomiej Wojas

II. Zbigniew Karatni

III. Damian Kowalik

IV. Henryk Belski

kategoria juniorów

I. Szymon Kondek

II.Kamil Szymanek

III.Krzysztof Oset

IV.Adam Kondek

Śpiewali dla Niepodległej

„Piechota”, „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie”, „Marsz Polonia”, „Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli”… To tylko niektóre z utworów, które usłyszeliśmy podczas sobotniego Międzyszkolnego Przeglądu Pieśni i Piosenek Patriotycznych, zorganizowanego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na naszej scenie wystąpili uczniowie szkół podstawowych z Dzielnicy X:   SP nr 43, SP nr 97, SP nr 134, Rajskiej Szkoły oraz Zespołu Szkół Społecznych nr 1. Gościem specjalnym imprezy był, owacyjnie oklaskiwany przez licznie zgromadzoną publiczność, Chór I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego w Krakowie, występujący pod dyrekcją Ryszarda Źróbka.

 

Pięć lat Klubu Kliny

W historii ludzkości, a zwłaszcza w historii Krakowa, 5 lat życia jakiejkolwiek instytucji to żaden wynik i powód do chwały. Dla nas jednak minione pięć lat było czasem wytężonej pracy i wydarzeń, z którymi wiąże się wiele wspomnień. Dlatego postanowiliśmy uczcić piątą rocznicę działalności Klubu Kliny, będącego, jak wiadomo, jedną z filii Centrum Kultury Podgórza. W sobotę wieczorem otworzyliśmy okolicznościową wystawę, ukazującą część dorobku naszej placówki i wraz licznie przybyłymi gośćmi, m.in. przewodniczącym Rady m. Krakowa Bogusławem Kośmiderem, wysłuchaliśmy żywiołowego koncertu zespołu Boba Jazz Band. Nie zabrakło też skromnego poczęstunku. Występ znakomitych krakowskich jazzmanów stanowił uwieńczenie dnia pełnego atrakcji. Wcześniej wielkim powodzeniem cieszyły się niezwykłe seanse kina sferycznego. Nie mniejszym – darmowa wata cukrowa, fotobudka, malowanie twarzy i wykonywane „na zamówienie” balonowe zwierzątka.
Pierwsze pięć lat za nami, dziękujemy za nie i zapraszamy do wspólnego spędzenia kolejnych! A przy okazji zachęcamy do obejrzenia wspomnianej wyżej wystawy…

Ach, jak było przyjemnie…

Połowa września to czas Podgórskiej Jesieni Kulturalnej, organizowanej rokrocznie przez naszą jednostkę macierzystą, czyli Centrum Kultury Podgórza. W tym roku w program tej imprezy wpisaliśmy koncert „Ach, jak przyjemnie…”, który zainaugurował nowy sezon w Klubie Kliny. Na naszej scenie wystąpiła Katarzyna Słota-Marciniec. Wysłuchaliśmy i niekiedy wspólnie odśpiewaliśmy największe muzyczne szlagiery międzywojnia. Nieustannie nagradzana gromkimi oklaskami artystka, której towarzyszyła na pianinie Renata Stec-Fill, dodatkowo ubarwiła swój występ ciekawymi opowieściami o świecie kabaretów, estrady i ekranu z okresu II Rzeczpospolitej. Ach, było naprawdę przyjemnie…