Karolina y Fiesta Latina

To był kolejny deszczowy wieczór. I znowu lekarstwem na pogodę pod psem okazał się koncert w Klubie Kliny. Tym razem na naszej estradzie wystąpiła Karolina Rutowska, która zaśpiewała kilka nastrojowych piosenek własnego autorstwa, uzupełnionych utrzymanymi w ciepłych, latynoamerykańskich klimatach coverami. Artystce, (nawiasem mówiąc mieszkance Klinów i nauczycielce śpiewu w naszym klubie) towarzyszyło dwóch znakomitych muzyków: pianista Adam Jarzmik oraz grający na instrumentach perkusyjnych Osmar Pegudo, Kubańczyk z Hawany, choć obecnie z Wrocławia.

Tango Trio

„Zakochany Księżyc”, „Pamiętasz była jesień”, „Już nigdy”, „Ta ostatnia niedziela”… To tylko niektóre słynne polskie tanga, które usłyszeliśmy w niedzielny, deszczowy wieczór w naszym klubie w znakomitym wykonaniu Macieja Michalika (śpiew), Marcina Stachowicza (fortepian, aranżacje) i Michała Skiby (kontrabas), czyli zespołu Tango Trio. Sentymentalny repertuar doskonale dopasował się do pogody za oknem. A może odwrotnie?

Stroik na święta

Stało się już pewną tradycją, że przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą zapraszamy mieszkańców Klinów (i nie tylko) na bezpłatne warsztaty florystyczne, podczas których można wykonać samodzielnie, aczkolwiek pod fachową opieką, piękny stroik na świąteczny stół. Po raz kolejny spotkaliśmy się wczoraj, czyli w środę, 17 kwietnia. Tradycyjnie też pomysł na stroik podsunęła i zajęcia prowadziła p. Lidia Grzegorzak.

VI Otwarte Mistrzostwa Dzielnicy X w Szachach

Nowym, szachowym mistrzem Dzielnicy X jest Zbigniew Gregulski. Triumfator sobotniego turnieju wyprzedził Arkadiusza Piwowarczyka oraz Artura Łapczyńskiego. W kategorii juniorów (do lat 15) zwyciężył Krzysztof Wajda. Drugie miejsce zajął Mukherjee Bratajit (start tego pochodzącego z indyjskiej Kalkuty młodego szachisty sprawił, że nasza impreza miała charakter międzynarodowy), a trzecie Michał Juszczyk. Najlepszą wśród kobiet (choć bardziej należałoby powiedzieć – dziewczynek) okazała się Emilia Zdziech.
W VI Otwartych Mistrzostwach Dzielnicy X w Szachach, zorganizowanych w Klubie Kliny przy nieocenionej współpracy Małopolskiego Związku Szachowego w osobie sędziego FIDE Mariusza Stanaszka, zmierzyło swe siły i umiejętności 28 miłośników tej królewskiej gry. W bardzo różnym wieku, lecz nie ukrywamy, że najbardziej ucieszył nas liczny udział dzieci. Nie zabrakło również kibiców.
Medaliści w obu kategoriach – open i juniorów – otrzymali puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez Radę Dzielnicy X.

VI Otwarte Mistrzostwa Dzielnicy X w Szachach – wyniki

1. Zbigniew Gregulski

2. Arkadiusz Piwowarczyk

3. Artur Łapczyński

4. Bartłomiej Skrzyczek

5. Józef Wąsik

6. Mateusz Róg

7. Krzysztof Wajda (j)

8. Michał Paździor

9. Zbigniew Żaboklicki

10. Mukherjee Bratajit (j)

11. Piotr Kuciel

12. Władysław Łopatka

13. Michał Juszczyk (j)

14. Mikołaj Cichorz (j)

15. Jan Juszczyk (j)

16. Emilia Zdziech (j)

17. Henryk Belski

18. Gabriela Nowak (j)

19. Hubert Stawarczyk (j)

20. Filip Drożdż (j)

21. Joanna Łapczyńska (j)

22. Aleksander Miśkowiec (j)

23. Carla Pakosz (j)

24. Patryk Cienkosz (j)

25. Dominik Sobolewski (j)

26. Franciszek Ciurla (j)

27. Kamil Leśniak (j)

28. Milena Augustyn (j)

 

Od fugi do tanga

Ostatni w marcu sobotni wieczór upłynął w Klubie Kliny przy dźwiękach akordeonu. Na naszej scenie wystąpił Wacław Turek. W wykonaniu tego znakomitego artysty usłyszeliśmy utwory m.in. Bacha, Paderewskiego, Albeniza i Piazzoli. Była fuga, był menuet, było tango, a przede wszystkim mnóstwo muzycznych doznań z wysokiej półki.

„Przygody Janka i złej czarownicy”

W sobotnie przedpołudnie Klubie Kliny licznie zgromadzona, głównie bardzo młoda publiczność, obejrzała przedstawienie pt. „Przygody Janka i złej czarownicy”. Wystąpili artyści Teatru Lalek Pinokio z Nowego Sącza. Spektakl jest częścią zorganizowanego przez naszą jednostkę macierzystą, Centrum Kultury Podgórza, festiwalu teatrów dla dzieci „Pracownia Mistrza Twardowskiego”.

 

Pokaz sztuki baletowej

Dla wielu z nich był zapewne pierwszy w życiu publiczny występ. W czwartek, 7 marca, przed licznie zgromadzonymi rodzicami, dziadkami, rodzeństwem zaprezentowały się uczestniczki zajęć baletowych w naszym klubie. Pomimo wyraźnej tremy, spowodowanej i samym pokazem, i wycelowanymi w małe kandydatki na primadonny obiektywami aparatów fotograficznych, wszystko się udało znakomicie!

 

Cudowna podróż w krainę musicali

Owacją na stojąco przyjęła licznie zgromadzona w naszym klubie publiczność koncert, który powiódł ją w magiczną krainę musicali. Koncert, a właściwie, biorąc pod uwagę feerię strojów i bogatą choreografię, cały spektakl. Nie zabrakło w nim nawet elementów akrobatycznych. Wysłuchaliśmy najsłynniejszych utworów z „Kotów”, „Upiora w operze”, „Parasolek z Cherbourga”, „Mamma mii”, „Kabaretu”, „Skrzypka na dachu”, „Dirty dancing”, „Grease”… Nieśmiertelnych przebojów, które zna chyba każdy miłośnik tej dziedziny sztuki. Anna Jakiesz-Błasiak i Mikołaj Król, artyści śląskich teatrów muzycznych, gościli w Klubie Kliny po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie ostatni. Brawa i bisy trwałyby zresztą zapewne znacznie dłużej, gdyby nie czekające już na stołach… pączki, którymi w ten tłusty czwartek częstowała uczestników koncertu cukiernia Słodki Bazaar z Klinów.

 

Kliny de Janeiro

Elzy, księżniczki, czarodziejki, barwne motyle, piraci, strażacy, a także piesek-dalmatyńczyk, pszczelarz i… kościotrup. Prawie czterdzieścioro dzieci wraz z rodzicami bawiło się w sobotę na naszym dorocznym balu karnawałowym dla przedszkolaków. Hasło zabawy, „Kliny de Janeiro”, sugerowało gorące rytmy latynoamerykańskie, ale nasi niezawodni wodzireje, pani Dorota i pan Janek, zaczęli studniówkowo – od tradycyjnego poloneza. Gdy opadła pierwsza trema, nastąpił czas prawdziwych tanecznych szaleństw. Nie zabrakło również słodko-mokrego poczęstunku. O tym, że zabawa była udana, świadczyła wyraźna niechęć jej uczestników do opuszczenia sali balowej nawet wtedy, gdy dawno już przebrzmiały ostatnie dźwięki muzyki.

 

 

Ferie w Klubie Kliny

W pierwszym tygodniu ferii zaprosiliśmy dzieci do udziału w naszej dorocznej Akcji Zima. Zapowiadało się śnieżnie i mroźnie, a było… jak zwykle. Dlatego większość czasu spędziliśmy pod dachem. Był to dach Międzynarodowego Centrum Kultury, Parku Rozrywki GoKidz!, papugarni „Papuga House”, a w końcu także Klubu Kliny. O nudzie nie było zatem mowy…