Akcja Lato’2018 – turnus czwarty

Wakacje, wakacje i po wakacjach… No, bez przesady. Na razie zakończyliśmy Wakacje w Klubie Kliny. Cztery tygodnie jak zwykle zleciały bardzo szybko. Niestety, ten czwarty pod względem pogody był chyba najgorszy w całej historii naszych letnich akcji. Ze względu na deszcz musieliśmy zrezygnować z czwartkowego zwiedzania i warsztatów w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema. Zamiast tego pojechaliśmy do kina. Dzieci w gruncie rzeczy wydawały się bardzo z tej zmiany zadowolone, choć nie wszystkie zdążyły zaopatrzyć się popcorn i colę… W środę szczęśliwie wstrzeliliśmy się w kilkugodzinne „okno pogodowe”, dzięki czemu wizyta na Zaczarowanym Wzgórzu w Czasławiu nie ograniczyła się do zabaw świetlicowych i odwiedzin koni w stajni. Można było poćwiczyć strzelanie z procy na świeżym powietrzu i nauczyć się rozpalać ognisko za pomocą krzesiwa. Deszczowy wtorek spędziliśmy zgodnie z planem na zajęciach  w Międzynarodowym Centrum Kultury.

W tegorocznej Akcji Lato uczestniczyło łącznie 80 dzieci. Do zobaczenia na zajęciach w Klubie Kliny, które wznowimy po wakacjach!

Akcja Lato’2018 – turnus trzeci

Czas szybko leci. Zwłaszcza czas wakacji. Zakończyliśmy trzeci turnus naszej Akcji Lato’2018. Pogoda nadal nie była dla zanadto łaskawa, aczkolwiek szczęśliwie omijaliśmy największe ulewy. Poniedziałek i piątek spędziliśmy w klubie i jego najbliższych okolicach. We wtorek uczestniczyliśmy w ciekawej, nietypowej  lekcji fizyki w Muzeum Inżynierii Miejskiej. We środę pojechaliśmy do Zatorlandu w Zatorze, gdzie m.in. podziwialiśmy „największego ruchomego dinozaura na świecie”. W czwartek odwiedziliśmy krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK., Pięć dni pełnych wrażeń… Wakacje w Klubie Kliny wciąż trwają!

Akcja Lato’2018 – turnus drugi

Gwoździem programu drugiego turnusu tegorocznych Wakacji w Klubie Kliny były odwiedziny w stadninie koni huculskich w Nielepicach. Dzieci miały tam okazję wysłuchać brawurowej pogadanki na temat zwyczajów koni i zasad obcowania z tymi szlachetnymi zwierzętami oraz spróbować swoich sił w roli jeźdźców. Przygotowały też i samodzielnie upiekły smakowite podpłomyki. Duże zainteresowanie wywołała również wtorkowa wizyta w Centrum Szkła i Ceramiki, a także czwartkowe zwiedzanie wystawy w Międzynarodowym Centrum Kultury – i jedno, i drugie połączone z ciekawymi warsztatami. Tydzień upłynął bardzo szybko i to przy niemal stuprocentowej frekwencji!

Akcja Lato’2018 – turnus pierwszy

Za nami pierwszy turnus tegorocznych Wakacji w Klubie Kliny. Niestety, nie dopisała trochę pogoda, dlatego musieliśmy zrezygnować z zaplanowanych wcześniej przejażdżek konnych na łąkach przy ul. Klasztornej. Zamiast tego odwiedziliśmy kręgielnię. Na co chyba nikt z uczestników nie narzekał. Poza tym wszystko się udało. Zarówno zwiedzanie lamusowni MPO i zorganizowane tam warsztaty recyklingowe, jak i odwiedziny w Wiosce Indiańskiej w Szczyrzycu. Nasze animatorki, panie Dorota i Ula, uczyniły wszystko, aby nuda nie zagościła nawet na chwilę również w dni, które spędziliśmy w klubie i jego okolicach.

 

Wernisaż wystawy młodych artystów

Każdy cykl zajęć plastycznych dla dzieci w naszym klubie wieńczy wystawa najlepszych prac, powstałych podczas całego roku pracy. Młodzi artyście, którzy przybyli na wczorajszy wernisaż w licznym towarzystwie najbliższych, otrzymali z rąk prowadzącej te warsztaty Joanny „Blanki” Dudek okolicznościowe dyplomy, a potem wszyscy wspólnie podziwialiśmy wybrane na wystawę dzieła.

 

Piknik „Kliny dla rodziny”, czyli działo się, oj działo…

Gala finałowa XV Festiwalu Artystycznego Dzielnicy X, koncert życzeń z okazji Dnia Matki, występy uczestników zajęć muzycznych, teatralnych i tanecznych w Klubie Kliny, koncert zespołu „Studniówkowe Granie”, plenerowe atelier fotograficzne „Na zdjęciu najlepiej wychodzi się z rodziną”, kącik kreatywny dla dzieci, gry i zabawy z uroczym misiem i nie mniej uroczymi lektorkami szkoły językowej, kolorowy plac zabaw ze bogata oferta gastronomiczna, loteria charytatywna „Caritas” z rowerem górskim jako główną nagrodą, turniej siatkówki. V Piknik „Kliny dla rodziny”, współorganizowany przez nas z Parafią pw. św. Rafała Kalinowskiego i Radą Dzielnicy X uznajemy za udany. Udało się zrealizować wszystkie zaplanowane punkty programu. Pomimo złych prognoz dopisała pogoda. Dopisali oficjalni goście, z przewodniczącym Rady m. Krakowa Bogusławem Kośmiderem. Nie zawiodła technika, ale przede wszystkim nie zawiedli mieszkańcy Klinów (i nie tylko Klinów), którzy nader tłumnie uczestniczyli w naszej dorocznej imprezie. Dziękujemy, zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć i już teraz zapraszamy za rok!

V Otwarte Mistrzostwa Dzielnicy X w Szachach

Maciej Jajte-Pachota, mieszkaniec Klinów, został nowym szachowym mistrzem Dzielnicy X. W kategorii juniorów zwyciężył Michał Juszczyk. Turniej, zorganizowany przez nas już po raz piąty, przy nieocenionym zaangażowaniu Mariusza Stanaszka, sędziego FIDE, członka zarządu Małopolskiego Związku Szachowego, zgromadził 23 uczestników. W różnym wieku i ze zróżnicowanymi umiejętnościami. Wszystkich łączy jednak zapał do tej królewskiej gry. Ufundowane przez Radę Dzielnicy X nagrody wręczał zwycięzcom przewodniczący jej Komisji Sportu, Andrzej Łatka. Wszystkim uczestnikom zawodów, niezależnie od osiągniętych wyników, serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok. A oto wyniki mistrzostw:

 1. 1. Maciej Jajte-Pachota
 2. 2. Ariel Pasionek
 3. 3. Jan Paweł Gawor
 4. 4. Bartłomiej Piwowarczyk
 5. 5. Piotr Kuciel
 6. 6. Andrzej Dragan
 7. 7. Jerzy Jajte-Pachota
 8. 8. Arkadiusz Piwowarczyk
 9. 9. Antoni Lewczuk
 10. 10. Jacek Bylica
 11. 11. Marcjan Biernat
 12. 12. Zbigniew Gregulski
 13. 13. Marcin Jaworski
 14. 14. Zbigniew Karatnik
 15. 15. Michał Juszczyk (jr)
 16. 16. Józef Guzik
 17. 17. Lucjan Podwika
 18. 18. Artur Zięcina
 19. 19. Jan Juszczyk (jr)
 20. 20. Mikołaj Cichorz (jr)
 21. 21. Hubert Zięcina (jr)
 22. 22. Piotr Lizun (jr)
 23. 23. Stanisław Latoś (jr)

Rękawiczki z Estonii

W naszym klubie można obejrzeć niecodzienną wystawę. Dzięki uprzejmości i z inicjatywy Konsulatu Honorowego Republiki Estonii w Krakowie możemy pokazać pochodzące z tego kraju… rękawiczki. A oto co na ten temat pisze wspomniana placówka dyplomatyczna:

„Dla żyjących w północnym klimacie Estończyków rękawice stanowią niezbędny element ubioru. Oprócz walorów praktycznych, którymi cechuje się noszenie rękawiczek na co dzień, odgrywają one także ważną rolę w estońskiej kulturze ludowej, a tradycja ich wyrabiania na drutach jest w Estonii żywa do dziś. W zależności od regionu powstawały różne modele rękawic, dodatkowo na przestrzeni wieków do Estonii docierały także nowe metody ich wytwarzania oraz zmieniająca się moda.

W wyglądzie rękawiczek znajdowały odzwierciedlenie ludzkie myśli i uczucia, a widoczne na nich wzory opowiadają dziś historie z zamierzchłych czasów.

Niniejsza wystawa prezentuje jedynie niewielką część zbiorów utworzonego w 1909 roku Estońskiego Muzeum Narodowego; aktualnie liczą one ponad 5000 rękawiczek. Przedstawiane rękawiczki stanowią kopie obiektów muzealnych i zostały wykonane przez studentów i absolwentów Akademii Kultury w Viljandi, która jest oddziałem Uniwersytetu w Tartu.”
Zapraszamy!

A jednak dojechali!

Noce spędzane w namiotach przy temperaturze minus 40 stopni Celsjusza… Nie wytrzymujące siarczystych mrozów rowery… Zamarzająca żywność… Pustkowia… Nieżyczliwa miejscowa ludność… Groźni pogranicznicy… Skrajne zmęczenie… To było z pewnością pierwsze spotkanie z cyklu „Kliny bliżej świata”, którego uczestnicy nie dopytywali, jak można zorganizować i powtórzyć taką podróż. O ekstremalnej, zimowej eskapadzie rowerowej z Rosji przez Ałtaj do Mongolii opowiadała wczoraj w naszym klubie jej uczestniczka, Jadwiga Marchwica. Wspomniana wyprawa była ósmym etapem rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. Podziwiamy, ale nie zazdrościmy.

Muzyka dawnych mistrzów

„Musica di vecchi maestri”, czyli muzyka dawnych mistrzów. Niedzielny koncert na lutnię renesansową i theorbę w wykonaniu młodej artystki z Warszawy, Hanny Kłosińskiej, oraz mieszkającego w Krakowie Sycylijczyka, Alessio Pardo, oczarował publiczność w naszym klubie. Fascynowały zarówno same kompozycje sprzed wieków, osobowości wykonawców, jak i ich opowieści, przybliżające słuchaczom dawno minione czasy…