„Choinka inna niż wszystkie” – wyniki konkursu

Uwaga: tak, jak widnieje w protokole z obrad jury, postanowiliśmy na wernisażu wystawy pokonkursowej, w sobotę o godz. 15.00 w Klubie Kliny, zaprezentować wszystkie dostarczone prace. Serdecznie zapraszamy!

 

Wyniki konkursu plastycznego „Choinka inna niż wszystkie”

organizowanego przez Centrum Kultury Podgórza – Klub Kliny

Na konkurs wpłynęło ogółem 56 prac. Jury obradowało w dn. 12.12.2017 r. w składzie:

dr Karolina Górnisiewicz, artysta plastyk, Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – przewodnicząca jury

Blanka Dudek, artysta plastyk, absolwentka ASP w Krakowie, prowadząca zajęcia plastyczne w Klubie Kliny – członek

Artur Bienia, Centrum Kultury Podgórza, Klub Kliny – sekretarz.

Podczas swojego posiedzenia ze względu na dużą różnicę w liczbie prac w poszczególnych kategoriach, jury postanowiło dokonać zmian w regulaminie i połączyć kategorię „Klasy IV-VII” z kategorią „Zespoły rodzinne” i przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

Kategoria „klasy I-III”:

I nagroda: Lila Kosiec, k. IIc, Szkoła Podstawowa nr 156

II nagroda: Małgorzata Basisty, kl. IIc, SP 156

III nagroda: Zuzanna Ohirko, kl. IIIa, Szkoła Podstawowa nr 135

III nagroda: Tymoteusz Wrona, kl. IIa, SP 135

III nagroda: Igor Drzewiński, kl. IIIa, SP 135

Kategoria „Klasy IV-VII i zespoły rodzinne”:

I nagroda: zespół rodzinny: Mikołaj, Mirosław, Elżbieta Kocoń, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 35

II nagroda: zespół rodzinny: Maja, Julia, Karolina i mama Grabowskie, Rajska Szkoła

III nagroda: Bartosz Szczyrbak i Wiktor Seweryn, ZSO 35

Wyróżnienia:

  1. Nina Żmijewska, kl. IIIa, ZSO nr 35
  2. Stanisław Baczyński, Klub Pychowice (9 l.)
  3. Oliwia Folwarska z mamą, Klub Wróblowice
  4. Zuzanna Płaszewska z rodzicami, SP 135

Wyróżnienie specjalne: Zuzia i Kubuś Brożyna, Przedszkole nr 136

Jury podkreśla bardzo wysoki poziom dostarczonych prac. W swojej ocenie wzięło pod uwagę oryginalność pomysłu, różnorodność wykorzystanych materiałów, staranność wykonania oraz estetykę kompozycji.

Organizatorzy postanowili wyróżnić wszystkie prace, kwalifikując je do wystawy pokonkursowej w siedzibie Klubu Kliny przyl. Bpa Albina Małysiaka 1 (przyziemie kościoła parafialnego). Na wernisaż wystawy, połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień.  zapraszamy w sobotę, 16 grudnia 2017 r. o godz. 15.00.

 

Zapraszamy na sobotnie imprezy!

Wizyta św. Mikołaja

Z przyjemnością informujemy, że w środę, 6 grudnia, nasz klub odwiedził św. Mikołaj. Dostojnemu gościowi towarzyszyła Królowa Śniegu oraz Skrzat. Oczekiwanie najważniejszego punktu wieczoru umilały dzieciom konkursy, wspólne zabawy i śpiewy. Aż wreszcie można było ustawić się w długiej kolejce po prezenty…

„Na pocątku wsędy byli górale”

W sobotę, 2 grudnia w naszym klubie wystąpił znakomity krakowski aktor Andrzej Róg z towarzyszeniem nie mniej znakomitej kapeli góralskiej „Ochotni” z Ochotnicy Górnej. Historia filozofii po góralsku ks. Józefa Tischnera, na której oparty jest spektakl pt. „Na pocątku wsędy byli górale”, niezmiennie tchnie prawdą zawartą w jej przesłaniu i zachwyca dowcipem, a jeżeli jeszcze jest tak brawurowo przekazana, jak w sobotni wieczór, to… To nic dziwnego, że licznie zgromadzona publiczność gorąco oklaskiwała artystów i długo nie pozwalała im zejść ze sceny.

Spotkanie z logopedą

W czwartek (16.12) gościliśmy dr Ewę Bielendę-Mazur, logopedę, adiunkt w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, która spotkała się z mamami, uczęszczającymi na zajęcia w działającym w naszym klubie Klubie Rodziców. Tematem niezwykle ciekawego i, jak sądzimy, w wielu aspektach odkrywczego dla uczestniczek spotkania było wspomaganie i stymulowanie rozwoju mowy u dzieci.

Cohen, Zembaty, Skibiński, Taraszka…

Nie prowadzimy dokładnych statystyk, ale kto wie, czy w ten sobotni wieczór nie padł rekord frekwencji na koncercie w naszym klubie. W każdym razie było blisko. A wszystko za sprawą magnetycznego oddziaływania nazwiska Leonarda Cohena. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała kilkunastu niezapomnianych pieśni zmarłego niemal dokładnie przed rokiem artysty w tłumaczeniu Macieja Zembatego i wykonaniu Wojciecha Skibińskiego i Krzysztofa Taraszki. A na koniec wspólnie odśpiewaliśmy słynne Hallelujah…

 

Rafał Bruzda pierwszym mistrzem Dzielnicy X w tenisie stołowym

34 uczestników zgromadziły zorganizowane przez nasz klub I Otwarte Mistrzostwa Dzielnicy X w Tenisie Stołowym. Zgodnie z przyjętą formułą „otwartości” były wśród nich osoby w różnym wieku i różnej płci, zarówno mieszkające w Dzielnicy X, jak i przybyłe z innych rejonów naszego miasta lub nawet spoza Krakowa. Zupełni amatorzy i zawodnicy występujący na co dzień w klubach. Wszystkich łączy jednak wspólne zamiłowanie do tej dyscypliny sportu.

Rozgrywany na czterech stołach turniej stał na wysokim poziomie, a finałowa rozgrywka dostarczyła kibicom nie lada emocji. Wśród juniorów (do lat 14) najlepszy okazał się Michał Czarny, który w niezwykle zaciętym pojedynku o „złoto” pokonał w stosunku 3:2 Aleksandrę Dudziak (warto dodać, że Michał uczęszcza na prowadzone w Klubie Kliny zajęcia z tenisa stołowego, prowadzone przez… starszego brata Aleksandry, Damiana Dudziaka). Trzecie miejsce w tej kategorii zajął, pomimo kłopotów ze zdrowiem, zaledwie 9-letni Szymon Kondek. Uwaga trenerzy – to naprawdę duży talent…

W turnieju głównym triumfował, a zatem został również pierwszym w historii mistrzem Dzielnicy X, Rafał Bruzda, który w obfitującym w efektowne akcje meczu finałowym wygrał z jednym z faworytów zawodów, Damianem Jedynakiem. Bardzo dzielnie spisał się mieszkaniec Klinów, Paweł Kmieć, zajmując trzecie miejsce.

W dodatkowej rozgrywce o prymat w pozaregulaminowej klasyfikacji kobiet zwyciężyła Magdalena Pieczka, pokonując Aleksandrę Dudziak.

Ufundowane przez Radę Dzielnicy X puchary, pamiątkowe statuetki i nagrody w postaci sprzętu sportowego wręczał zwycięzcom jej przewodniczący, Maciej Nazimek.

I zwycięzcom, i wszystkim uczestnikom mistrzostw serdecznie gratulujemy. O tym, że impreza była udana świadczą liczne pytania o następny turniej pingpongowy w Klubie Kliny. Pomyślimy o tym!

 

Od walca do rumby

W niedzielny wieczór w naszym klubie rozbrzmiały rytmy walca, tanga, rumby, foxtrota, jive’a i cha-chy. Oklaskiwaliśmy niezwykły, bo pierwszy w historii naszej placówki pokaz tańca towarzyskiego. Zatańczyły dwie znakomite pary: Tomasz Koniarz z Agatą Ciślak – posiadacze najwyższej, międzynarodowej klasy S, wicemistrzowie Polski, zwycięzcy cyklu Grand Prix Polski, triumfatorzy Otwartych Mistrzostw Niemiec German Open oraz Paweł Mertuszka z Moniką Łuc – specjaliści tańców latynoamerykańskich, wielokrotni laureaci ogólnopolskich turniejów tanecznych. Na koniec na parkiecie zaprezentowali się uczestnicy prowadzonych w Klubie Kliny przez Agatę Ciślak zajęć z tańca towarzyskiego dla dorosłych.

Na pianinie elektrycznym tancerzom akompaniował Artur Bienia a całą imprezę prowadził Adam Rymont.

W przyszłym tygodniu u nas…

„Po tamtej stronie”

„Po tamtej stronie” to tytuł wystawy malarstwa Blanki Dudek, której wernisaż odbył się w środę, 13 września, w Klubie Kliny. Przypomnijmy, że p. Blanka od trzech lat prowadzi u nas zajęcia plastyczne dla dzieci. A oto notka o artystce i jej dziełach…

Blanka Dudek – urodzona w 1983 roku w Opolu. Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Jacka Waltosia w 2009 roku.  Stypendystka Ecole Nationale Superieure des Beaux- Arts w Paryżu, w ramach programu Sokrates-Erasmus. Od 2014 środowiskowe studia doktoranckie w krakowskiej ASP. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem.

Wybrane wystawy: międzynarodowy projekt artystyczny Kafka- przełamywanie granic, Galeria „Zamek”, Reszel, 2017; wystawa pokonkursowa IV Triennale Malarstwa Animalis, Galeria MM, Chorzów, 2017; indywidualna wystawa malarstwa Roz-Patrzenie, Galeria Lamelli, Kraków, 2016; indywidualna wystawa malarstwa Zanurzenia, Galeria Sztuki Ślimak, Wrocław, 2016; wystawa pokonkursowa 12 Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki

Medal Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, BWA, Ostrowiec Świętokrzyski, 2014;

wystawa pokonkursowa II Międzynarodowy Konkurs Artystyczny- Pejzaż Współczesny, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa, 2015.

Obrazy prezentowane na wystawie w Klubie Kliny są efektem pracy nad kilkoma cyklami malarskimi, zainspirowanymi tekstem Alfreda Kubina Po tamtej stronie. Książka stała się punktem wyjścia do rozważań nad rolą wyobraźni w procesie twórczym. W tej surrealistycznej powieści znaczącym elementem jest natura i jej współistnienie z człowiekiem. W świecie Przemian elementy rzeczywiste i wyśnione, sylwetki ludzi i zwierząt przenikają się wzajemnie, ulegając nieustannym metamorfozom. Odnaleźć w nich można precyzyjnie malowane detale, jak i niewyraźne kształty. To pewnego rodzaju „zaburzenie” ostrości niektórych fragmentów obrazów tworzy odległość, dystans pomiędzy dwoma przestrzeniami pozornie do siebie nieprzystającymi. Malarska próba zbadania relacji pomiędzy wyobraźnią a percepcją wzrokową odnosi się do procesu postrzegania. Sugeruje wizualną analizę polegająca na patrzeniu w różnych kierunkach, na różne sposoby, ku różnym obszarom rzeczywistości i nadrzeczywistości, czego jednym z efektów jest obraz zniekształcony, rozmyty.

Nawet jeśli proces twórczy odbywa się nie poprzez bezpośrednią obserwację natury, zawsze jest jej rezultatem. Efektem tej obserwacji jest zdolność do wyobrażania, zwykle luźny zarys, odkrywcza wizja, która ulega ciągłym zmianom podczas pracy. Malowanie jest próbą nadania plastycznego kształtu wyobrażeniom w sposób, niemożliwy w bezpośrednim oglądzie. Różnorodność wizualnego odbioru rzeczywistości jest pokazana poprzez zestawienie form realistycznych z mniej określonymi. Widzowi pozostawiona jest swoboda interpretacji, otrzymuje wskazówkę w postaci elementów bardziej jednoznacznych, właściwych dla sztuki figuratywnej, a jednocześnie może on dostrzec abstrakcyjny charakter eksponowanych obrazów.