Ferie w Klubie Kliny – dzień piąty

Ostatni dzień tegorocznej Akcji Zima spędziliśmy w naszym klubie. Dzieci obejrzały spektakl o księciu Albinku i planecie zagadek w wykonaniu aktorów Teatru Otwartego, a następnie uczestniczyły w warsztatach teatru cieni. Śmiechu było co niemiara. To dobrze, bo osłodził żal, że to już koniec ferii w Klubie Kliny. Już teraz jednak zapraszamy na Akcję Lato!

 

Ferie w Klubie Kliny – dzień czwarty

W czwartek wyprawiliśmy się do Muzeum Przyrodniczego – w sumie chyba mało znanego, tymczasem bardzo ciekawego. Oglądaliśmy zgromadzone tu liczne okazy, między innymi legendarnego nosorożca włochatego ze Staruni, głaskaliśmy kameleona i uczestniczyliśmy w warsztatach, poświęconych fascynującemu światu pająków. Ich głównym bohaterem, a właściwie bohaterką była Misia, czyli Ptasznik chilijski. Wyglądający groźnie, lecz w rzeczywistości bardzo łagodny, w co zresztą dość trudno było uwierzyć. Nie zabrakło śmiałków, którzy odważyli się pozwolić kosmatemu stworowi wpełznąć na ich rękę. Jest duża szansa, że uczestnicy tych zajęć po powrocie do domu na widok pająka zamiast krzyknąć z przerażeniem: „O Boże, pająk!”, powiedzą: „Spokojnie, to tylko Zyzuś tłuścioch”. Albo Nasosznik trzęś czy Sidlisz piwniczny…

Ferie w Klubie Kliny – dzień trzeci

W środę ponownie odwiedziliśmy Międzynarodowe Centrum Kultury. Dwie godziny spędzone na warsztatach plastycznych, których motywem przewodnim był Lwów, jego historia i tradycje, minęły bardzo szybko. A po powrocie do klubu było jeszcze trochę czasu na herbatę, odpoczynek i grę w ping ponga.

 

Ferie w Klubie Kliny – dzień drugi

Wtorek, drugi dzień ferii, upłynął pod znakiem Kraju Kwitnącej Wiśni. Odwiedziliśmy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W programie: film przybliżający Japonię, zwiedzanie wystawy oraz warsztaty kaligrafii i origami. Ostatnie zajęcia okazały się sporym wyzwaniem, wymagały uwagi i pewnej zręczności, ale ostatecznie zakończyły się sukcesem, który jak wiadomo wieńczy dzieło…

Ferie w Klubie Kliny – dzień piewszy

Pierwszy dzień ferii spędziliśmy w Międzynarodowym Centrum Kultury w Rynku Głównym, gdzie dzieci obejrzały  wystawę o przedwojennym Lwowie,  a także uczestniczyły w warsztatach architektoniczno-plastycznych. Każdy z  uczestników wyszedł z dyplomem ich ukończenia i tytułem Młodego Architekta.

 

„W ustach pączek, dusza śpiewa”

To była uczta trzech zmysłów. Słuchu – z oczywistych względów. Wzroku – ze względu na urodę i stroje artystek. Wreszcie smaku, bo w tłusty czwartek nie mogło zabraknąć pączków, które zafundowała cukiernia Górnisiewicz. Operetkowy koncert w wykonaniu Aleksandry Sotnickiej (sopran), Dariusza Palonka (tenor) i Renaty Orzechowskiej-Żełobowskiej (fortepian) był gorąco oklaskiwany przez licznie zgromadzoną publiczność, wiernych miłośników tego rodzaju muzyki.

 

Hej, kolęda, kolęda…

Piątkowy wieczór spędziliśmy kolędując. Śpiewał chór parafialny, grali i śpiewali młodzi uczestnicy zajęć muzycznych w Klubie Kliny, śpiewała cała sala, a na koniec zagrała i zaśpiewała kadra, czyli pracownicy naszego klubu.  Wysłuchaliśmy m.in. „Kolędy dla nieobecnych” autorstwa Zbigniewa Preisnera w wykonaniu Karoliny Rutowskiej (wokal), Artura Bieni (piano), Alessio Pardo i Tomasza Kurnika (gitary) oraz Urszuli Bieni (skrzypce). Było pięknie i wzruszająco.

 

Leszek Wójtowicz wśród „lotników”

Za nami pierwsza w 2018 r. impreza w Klubie Kliny i to naprawdę z wysokiej półki. W sobotę gościliśmy Leszka Wójtowicza, znakomitego artystę Piwnicy pod Baranami. Jego recital uświetnił doroczne spotkanie miłośników historii lotnictwa, upamiętniających awaryjne lądowanie amerykańskiego bombowca „Candie” na polach w pobliżu Fortu Borek, do którego doszło 26 grudnia 1944 r. Przy okazji słowa uznania i podziękowania dla Roberta Springwalda, niestrudzonego organizatora i dobrego ducha lotniczych wieczorów. Tym razem sporo mówiło się również o… Tadeuszu Kościuszce i stuleciu nawiązania stosunków dyplomatycznych, między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

 

„Stroik na święta”

Ostatnią imprezą w Klubie Kliny w roku 2017 były prowadzone przez p. Lidię Grzegorzak, a zorganizowane wspólnie z Radą Dzielnicy X, środowe warsztaty florystyczne, podczas których można było wykonać samodzielnie piękne stroiki na świąteczne stoły.

„Talenty z sąsiedztwa”

W sobotni wieczór gościliśmy uczestników gali finałowej piątej już edycji konkursu „Talenty z sąsiedztwa”. Na naszej scenie wystąpili uzdolnieni wokaliści, instrumentaliści i tancerze, reprezentujący szkoły podstawowe z Dzielnicy X. Podziw licznie zgromadzonej publiczności wywołał również popis jedynej w tym gronie sportsmenki – akrobatki z SP 97. Komentujące poszczególne występy jury w składzie: Dorota Kaczor, Michał Piekoszewski i Leszek Rafalski (przewodniczący), podkreślało ich bardzo wysoki poziom. Żaden z artystów nie otrzymał – w dziesięciopunktowej skali – oceny niższej niż 8.

Chociaż wielokrotnie podkreślaliśmy, że doroczna grudniowa impreza w Klubie Kliny ma przede wszystkim umożliwić młodym talentom pokazanie swoich umiejętności, to jednak zawiera również element rywalizacji. Dlatego czujemy się zobowiązani do podania wyników konkursu.

Instrumentaliści:

I miejsce – Jakub Skrzypek (gitara), Szkoła Podstawowa nr 134 w Opatkowicach

II miejsce – Jan Krawiec (pianino), Rajska Szkoła w Rajsku

III miejsce – Zuzanna Śladowska (gitara), Szkoła Podstawowa nr 97 na Klinach

Wokaliści:

I miejsce – zespół wokalny w składzie: Magdalena Majewska, Martyna Wilk, Martyna Augustynek, Nikola Gąsiorowska, Amelia Jałocha, Katarzyna Fijałkowska, Gabriela Wilk i Olaf Lewandowski, Rajska Szkoła

II miejsce ex aequo – Martyna Hotloś, Szkoła Podstawowa nr 43 w Swoszowicach i Michał Ślirz, Rajska Szkoła

III miejsce – Marianna Kopydłowska, SP 97.

Tancerze (i dołączona do tej grupy akrobatka):

I miejsce (z maksymalną możliwą liczbą punktów) – Emilia Kręcioch, SP 97; Julia Orzechowska, SP 97; para taneczna Martyna Gadocha – Emil Solcan, SP 134 oraz zespół w składzie: Aleksandra Dukała, Marzena Grochowska, Zuzanna Kowacz, Barbara Michura, Nadia Sikora, Alicja Surówka z SP 43.

II miejsce: Julia Szewczyk, Rajska Szkoła.

Do niecodziennej sytuacji doszło w klasyfikacji zespołowej. Rajska Szkoła i SP 97 zebrały identyczną liczbę punktów i zajęły wspólnie I miejsce. Podobnie jak SP 134 i SP 43, co dało im trzecią pozycję.

Upominki dla wszystkich uczestników konkursu oraz nagrody dla szkół, w postaci kart podarunkowych do sklepu rtv agd, ufundowała Rada Dzielnicy X, a wręczała je młodym talentom Anna Żurad, przewodnicząca Komisji Edukacji tej Rady. Imprezę z dużym wdziękiem prowadzili młodzi konferansjerzy: Cecylia Auksztulewicz, Nikodem Olchawa i Weronika Różycka.

Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy, a ich opiekunom dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie uczestników do występów.